Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy úpravy labuťenek

4. 4. 2008
 1. Evropská úprava - v našich poměrech opět nejčastěji používaná. Čenichová partie je vyholená stylem podobným pudlům, kdy v horní linii sleduje úprava tvar od vnějšího koutku oka k dolní hraně ucha a dále pod krkem ve tvaru většího či menšího ¨V¨ nebo¨U¨. Variantu tvaru na přední frontě je třeba volit uvážeňe a v souladu s celkovým vzhledem psa. Na hlavě se v dlouhých chlupech může buď vyčesat rovná pěšinka s rozdělením chlupů na dvě symetrické části, nebo lze nechat všechnu srst splývat mezi ušima směrem vzad. Srst na  zavěšených uších je co nejdelší a splývá podél hlavy dolů. Srst na vztyčených uších je rozčesaná do splývavých praporců, okraje mohou být esteticky zarovnány. Ostatní srst na těle se neupravuje, mohou být zarovnány přečnívajíci jednotlivé chlupy tak, aby pes působyl upraveňe. Srst na tlapkách se zastřihuje do kulata.

  -

  Corti Čertova stěna

  Obrazek

  -

  Cody z Haliparku

  Obrazek

  -

  Sasquehanna Basta

  Obrazek   

 2. Evropská úprava a vystříhané uši - úprava viz. bod jedna , až na uši které se zcela do hladka ostříhají. Zmíněný způsob používají ti, kteří si oblíbili pozorný vzhled psa, jehož vztyčené uši působí mezi hustou srstí velice elegantně, nebo majitelé jedinců, kteří mají měkčí, ale zřetelně se stavějící ucho.

  Catlin Lady z Valašského ráje

  Obrazek

 3. Úprava americká - minimální a ještě lépe téměř žádnou  úpravu požaduje americký standard plemene při čemž uši musí být vztyčené a nejlépe dostatečně osrstěné. Na vzhled plně osrstěného powderpuffa zatím nejsme zvyklí.

  ------

  Gingery's Phenomenon

  Obrazek


 

 

Informace o úpravě labutěnek jsem čerpala z knihy NAHÁČI-Libuše Brychtová kde se můžete dozvědět více.

Odkaz na pejsky z fotografií naleznete zde: