Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy úpravy variety hairless

4. 4. 2008
 1. Evropská úprava - v našich poměrech nejčastěji používaná. Znamená vyholení celé tlamičky kdy v horní linii sleduje úprava tvar od dolní části ucha pod okrajem očí až po stop. Vynikne hustý chochol na hlavě. Uši se neupravují ale dlouhé třásně je možné citlivě zarovnat.

  ---

  Kim Čin-Čin Pet 

  Obrazek

 2. Poloamerická úprava - představuje vyholení tlamičky jako u předchozí varianty, ale po stranách na lícních kostech se nechají delší chlupy. Výsledný výraz malinko připomíná lva s hřívou a opticky rozšiřuje partii hlavy.

  -----

  E-sexy Pastoral

  Obrazek

 3. Evropská úprava a vystříhané uši - úprava viz. bod jedna , až na uši které se zcela vystříhají. Zmíněný způsob používají ti , kteří si oblíbili pozorný vzhled psa, jehož vztyčené uši působí v hustém chocholu velice elegantně  nebo majitelé jedinců,ktečí mají měkčí, huře stojící ucho. 

  -------

  Nely Pupo-Haichi

  Obrazek

 4. Úprava americká - vzhled jedince je založen na minimální a ještě lépe téměř žádné úpravě. Je dán standardem v Americe. Naháček s neoholeným čumáčkem a tudíž s dlouhou srstí na hlavě připomíná jorkširského teriéra i pčesto, že na stojících uších má bohaté závěsy srsti. Dlouhou srstí se vyznačuje též obličejová partie.

  -------

  Gingery's Lord Of The Rings

  Obrazek

------

-------

Co s přebytečnou srstí u nahatých číňánků

Stává se, hlavně při běžném křížení osrstěné a neosrstěné variety, ale i při křížení dvou naháčů se silným osrstěním daných partií, že na těle naháčka vyroste přece jen nějaký ten chloupek na víc.Nejčastěji se řídký porost jednotlivých chloupků objevuje na vnější straně stehen nebo na hřbetě ve formě kratšího či delšího pruhu. S těmito neposlušnými chloupky se musíme pro účely výstavy vypořádat.

Jak?

Máme několik možností. Depilační strojek, depilační krém, holení žiletkou, pánský holící strojek nebo strojek na psy.

 • Depilační strojek je velice vhodný, výsledek jeho použití je vynikající, ale jeho první použití bývá přece jen bolestivé. Při depilaci je nezbytné mít napjatou kůži v místě, ze kterého chloupky odstraňujeme.Další pravidelné zhruba měsíční depilace jsou již bolestivé minimálně, protože chloupky slábnou, jejich kořínky nezasahují do původní hloubky a odstranění je celkově snadnější. Po depilaci je vhodné aplikovat na kůži uklidňující krém nebo mléko.
 • Použití depilačního krému či emulze je snadné a rychlé. Musíte ale předem vyzkoušet reakci kůže psa nanesením krému na malí kousek pokožky a sledovat, zda se neprojeví alergická reakce. Při samotném odstranňování chloupků se vyvarujte zasažení  oblastíi očí a míst, kde chcete osrstění ponechat.
 • Pánský holící strojek je o něco bezpečnější než použití žiletky, přestože moderní dvou až tříbřité žiletky s ochrannou mřížkou jsou velice šetrné.Ani tak se ale nevyhnete zarudnutí oholených míst a aplikace uklidňující emulze je nezbytná.
 • Strojek na psy je další variantou. Jeho výhodou je tichý chod, na který si docela dobře zvykají i dvouměsiční štěňata. Jakékoliv odstraňování chloupků by mělo být provedeno tak, aby na výstavu byl pes připraven co nejlépe a jeho pokožka byla hladká, jemná a teplá, jak ukládá standard plemene.

------

Informace o úpravě čínského chocholatého psa bez srsti jsem čerpala z knihy NAHÁČI-Libuše Brychtová kde se můžete dozvědět více.

Odkaz na pejsky z fotografií naleznete zde: